ST ja VK/Wiki

Oletagem, et ühel päeval heliseb telefon ja toru otsas on Wikipedia looja Jimbo Wales küsimusega: “Kuidas võiks Wikipediat veelgi paremaks teha?” Mida talle vastata? Mõtted tuleks jällegi ajaveebi kirjutada.

Jimbo, mul on sulle üks pakkumine, mis võib olla huvitav, nii sotsiaalses aspektis kui ka tehnilises. Nimelt oleks väga huvitav teha Meetup koosolekuid inimestega kogukondadest, kes on oma valdkonnas spetsialiseerunud, omavad vastavaid kogemusi, litsentse ja on teinud enda kogukonna jaoks midagi head.

Esmalt, Meetup koosolekutel osalemine on täiesti vabatahtlik. See oleks nagu nutikate või tarkade klubi koosolek aga eesmärk on täiendada mingisugust rubriiki, milles mehed tunnevad ennast nagu kalad vees. Koosolekule saadetakse kutsed üle Meetup-s kodulehe ja jagatakse sotsiaalvõrgustikudes nagu Facebook, et rohkem inimesi kokku kutsuda. Kohale võivad tulla eraisikud või juriidilised, kes tunnevad valdkonda.

Kogu koosolek peetakse kohalikus keeles, millega inimesed on harjunud või lepivad kokku rahvusvhalise keelega nagu inglise keelega või mõne muuga. Peaasi, et hiljem oleks see tõlgitav. Iga artikkel võetakse ette ja alustatakse suhtlust kaugest ajaloost kuni tänasepäevani. Eesmärk on loeng mitte muuta debati ja vaidluse taoliseks kohaks vaid anda igale inimesele hääl rääkida üks haaval iga osa kohta ja iga teine või kolmas isik, kes tahab võtta osa, kas kinnitab või täiendab isikut.

Peale seda koostatakse ühine raport, kus dokumenteeritakse kõike. Samas võib vabalt iga üks kirjutada jutu isikliku arvutisse või paberi ja pastakaga teema kohta vajalikud faktid üles. Samuti võib kasutada Podcasti või reaalajas salvestada kaamera kaudu, et näidata kogu neti rahvale, millega on tegemist. Pealt vaatajad või kõrvalt vaatajad saavad Youtube kanalile anda oma tagasiside antud teemade kohta.

Selline lähenemine annaks võimalust teadlikel inimestel varjust välja tulla ja anda panust kvaliteetsemate artikklitele algust või jätku. Samuti saab juba kinnitada sellise lähenemisega, et koosolekul osaleksid paljud eraisikud, kes on omavad erinevaid kraade ja teadustöid või päriselus kogemusi. Lahe oleks vaadata kuidas saavad kokku teoreerikud ja reaalelus kogemustega inimesed. Mõlemad osa pooled on võimelised täinedama üksteist.

Teiseks, looks või arendaks wiki mootori või algoritmi artikklite taas uuendamise kohta. Ehk idee seisneb selles, et meil on nutikas mootor, mis kontrollib iga kasutaja poolt eelnevalt enne saatmist, nii Wiki- kui ka Google-s läbides sadu või tuhandeid allikaid. Selline lähenemine kontrollib kasutaja poolt sisestatud kirjutisi ja oleksid suure tõenäosusega adekvaatse ja valiidse infot sisaldavat tekst.

Selline lahendus on muidugi väga keeruline ja aega nõudev. Tõenäoliselt oleks raske kirjutada selline algoritm, mis suudab mitme sekundi jooksul käia läbi enamus Google kaudu kodulehti, artikkleid, raamatuid ja väljaandeid ning leida õige valideerimise koht. Korralikud asjatundjad peavad olema kaasa haaratud ja meeskonna töö on esmatähtis.

Selleks korraks kõik!

Ma tänan,

Ciao!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s