Intellektuaalomandi hiilgus ja viletsus

Kirjutage ajaveebi omapoolne hinnang autorikaitse ja intellektuaalomandi temaatika hetkeseisule.

GiveMeYourMoney

YO! 

Ma isiklikult pooldan autorikaitset ja intellektuaalomandi seadusi. Igal asjal on omad head ja halvad küljed aga üritan all pool kirjeldada oma kogemusi ja vaadet asjakohta natukene lähemalt.

Kunagi ammu uurisin ma seda teemat lähemalt ja tuleb välja, et iga samm, mida tuleb teha, maksab raha, raha ja veel kord raha. Näiteks: lased uurida Patendiametil, kas selline patent juba kuskil eksisteerib, maksa €€€.

Kui sellist patenti pole olemas, siis täidad dokumendid ära, kus tuleb kirjeldada oma ideed detaili täpsusteni välja, teed CAD-i jooniseid ja märgid ära, kuidas asi lõplikult peaks välja nägema. Välja on vaja tuua, miks just see on vajalik ja mis probleemi ära lahendad oma ideega. See kõik otseloomulikult taaskord maksab €€€.

Kui sa tahad sälitada oma patenti aastateks, selle eest veel omakorda eraldi €€€Kui sa tahad saada ideele kaitset, et keegi härra suur firma boss ei võtaks sinu idee otse copy/paste viisil ära, siis maksa taaskord €€€

Kui sa tahad uurida välis riikides, kas selline patent on olemas või mitte, siis tuleb valida riik välja, kus sa soovid sooritada otsingut. Patendiamet viib läbi uuringu aga iga riigi eest on vaja maksta €€€. Iga riigi kohta on eraldi summad + ajaliselt võib kauem minna, sõltuvalt geograafilisest asukohst. Kui võrrelda EU ja USA hinnakirju ja aega kui palju kulub, siis on see nagu öö ja päev. USA-s on kõik võrdlemisi kümme korda kallim ja võtab kauem aeg.

Mulle ei istu selline lähenemine kui minu idee on unikaalne ja on olemas lahendus, siis pean ma oma kogu töö Patendiametisse ülesa laadima. Ühel teisel härral või daamil võib sama laadne idee olla ja otsingu kaudu avastab minu patenteeritud lahendust. Selle tagajärjel teeb ta väikese uuringu ja muudab teatud laused ja lahendused enda joonisel aka teise disaini aga mõte jääb ikka samaks. Lõppkokkuvõttes ei saa mitte mingisugust kaitset ja võimalik, et jään kaotajaks, kuna üks härra virutas paljud ideed ja mõtted kerge käeliselt ära.

Mida edukamaks sinu idee äri muutub, seda rangemaks pead muutma kaitseplaani, sest suured ja näljased raha haid hakkavad ümber sinu tiirlema, kuidas suurest tükist ampsu saada. See tähendab, et tuleb investeerida hunnik raha advokaadi büroo alla, kes tegelevad ainult sinu loomingu kaitsega. Suurel areenil ilma nendeta hakkama ei saa, sest ilmselgelt jääd kaotajaks kui vastane veereb kohal oma advokaatidest kambajõmmidega.

Seega leidke endale investoreid või võtke laenu kui arvate, et teie äri hakkab tõusma ja muutuma edukaks. Ärge jätke asja unarusse, hiljem on see kahetsusväärne.

On olemas hea pool ja eriti kui sa oled asja kunagi püsti pannud ja patenteerinud oma idee. Okei, sa ei saanud sellest otsekohe ratsa rikkaks aga ütleme, et aeg pole sellejaoks veel küps. Möödub kuskil 30 – 50 aastat ja tehnoloogia on arenenud sinna maale ja võib hakata leiutama ning kasutusele võtma autori idee, mida varasemalt on autor patenteerinud.

Firma, kes on huvitatud  lahendusest, võtab autori ideega ühendust ja pakub välja koostöölepingu, mille eest on valmis maksma iga müüdud ühiku pealt teatud %-ti. Idee autor on sellega nõus ja firma samuti. Koostöö võib alata.

Kogu raske töö teeb firma, rendib lao- või büroo hoone, palkab inimesed tööle, maksab makse, investeerib reklaami ja toote populariseerimise eest. See kõik võtab veel omajagu aega ja hiljem kui sisenetakse kohaliku turgu ja tehakse esimesed müügi tulemused ning müügi rapordid näitavad häid tulemusi, alles siis saab idee autor oma panuse tagasi.

Samas ma mõtlen, et kui mina oleksin idee autor, siis ma sooviksin samuti kaitset oma loomingule. Ma olen rassinud ja aega investeerinud, et selle eest saaksin tulevikus tulusat kasu.

Seega kui sa oled vaene või keskmine inimene, kes ei taha tegeleda idee toote arenduse poolega, siis anna võimalus teistel sellest teha midagi kasuliku. Ära tegutse sellise lähenemisega nagu: “Ise ei taha, teistele ka ei anna“. Mis kasu on sellest? Potentsiaalne idee jääb tolmu koguma ja ei leia rakendust reaalses maailmas.

Kellel on rohkem jaksu, siis kõike saab täpsemalt lugeda:

http://www.epa.ee/ ja https://www.riigiteataja.ee/akt/PatS

Selleks korraks kõik,

Tänan tähelepanu eest!

BB 🙂 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s