Tarkvara- ja sisulitsentsid

Nädala ülesanne: Kirjeldage üht vaba litsentsi lähemalt (kust pärit, kes seda kasutavad, mis on eripärad jne).

gnu-apache

Hola!

Võtan enda jaoks aega, et kirjutada mõnest litsentsist, mis on oluline tarkvara maailmas. Tegelikult on see väga huvitav teema ja tahaksin olla rohkem asjas pädev kui just teoorias. Nimelt osata kasutada õiges kohas seda reaalses elus kasvõi kaitsta oma poolt tehtud tarkvara litsentside põhi eeskirjadega.

Isiklikult on uurida põnev, mitte ainult ühte litsentsi vaid lausa kaks. Need on GPL ja Apache litsentsid. Samas kui on aeg piiratud, siis üritan vaid piirduda ühe kirjeldusega ja toon hiljem välja, mida ja miks keegi eelistab.

Litsentsi looja Apache Software Foundation(ASF), mille kõige viimane versioon on 2.0 ja asutatud Jaanuar 2004.

Litsents nõuab, et isik kes hakkab kasutama tarkvara, hoolega säilitab ja hoiab copyright reeglites kinni.  Nagu teised vaba tarkvara litsentsid lubavad kasutajal vabatarkvara kasutada igal põhjusel, levitada, muuta ja levitada edasi muudetud tarkvara versioon, hoides litsentsi tingimustel rõhku peal ehk tuleb reeglitest kinni pidada.

Versioon 1.1

Versioon on vastuvõetud ASF-i poolt aastal 2000. Põhiline muutus, mille litsents endas kannab võrreldes 1.0-ga on “reklaami tingimused”. Tuletatud tooted ei pea juurde lisama täiendavaid reklaami materjale kuigi vaid nende dokumentatsioon peab seda sisaldama.

Versioon 2.0

Eelnevalt juba kirjeldasin natukene, millal on loodud jne. Lisan mõningad täiendavad laused juurde, mis teevad asja arusaadavamaks. Litsentsi eesmärk on on kergem mitte ASF projektidel parandada sobitavust koos GPL põhiste tarkvaraga litsentsiga. See lubab litsentsil viidet lisada ilma, et kirjeldada see igas failis, selgitades litsentsi panuse suurust ja nõudes sellega patenteerimise litsentsi, see omakorda nõuab eraldi litsentsile patenti autori töö eest, mis paratamatult rikub autori isikliku patenti.

Kasutusala

Android Open Source Project License

Millist eelistab AOSPL litsi kasutada? Otseloomulikult Apache Software v2.0 ja enamus Androidi tarkvara on litsentseeritud Apache 2.0 alla.

Miks Apache litsents?

Android eelistab vabadust ja võimalusi. Eesmärk on populariseerida avatud vaatepilti mobiili maailmas ja samuti pole võimalik ennustada või dikteerida kõik võimalike kasutusviise, kus kohta hakkavad inimesed panustama tarkvara. Seega julgustatakse kõiki tegema seadmeid, mis on avatud ja muutvad. Võrreldes  LGPL on Apache üsna leebe ja põhjendades mõningaid väiteid, miks just LGPL ei ole kasutusel on välja toodud all pool.

  • LGPL nõuab lähtekoodi saatmist tarkvara omanikule.
  • LGPL nõuab luba klientide modifikatsioone ja reverse engineeringut, et debugida muudatusi.  Paljud seadmete loojad ei soovi sisuda ennast selliste tingimustega.
  • LGPL teekid on ajalooliselt olnud vastutulelikuse probleemidega, mis  ei toeta toote tegijaid ja tarkvara arendajaid oma vabaduse mõtte ja lähenemisega.

Need on ühed peamiseid põhjusi, miks eelistavad koodi omanikud Apache Software License 2.0. See on siiski vabadus ja muutmise ning edasi levitamise eelistus.

Apachet Eelistavad Suurettevõtted

Üks väga vana artikkel väidab, et Apachet kasutavad vaid suurettevõtted. OpenLogic, kes pakub firmadele vabatarkvara tuge ja juhtimise lahendusi. Viidi läbi uuring erinevate vaba tarkvara litsentside kohta ja avaldati tulemused, mis näitavad, et enim eelistatud litsents on GNU General Public License (GPL) arendajate poolt. Vastupidi eelistavad firmad vaba tarkvara Apache litsentsi. Analüüs on muidugi selline pealiskaudne ja ei anna täpset põhjust, miks just on see nii aga paljud väidavad, et teatud piirangute tõttu eelistavad nad siiski GPL-i rohkem. Rohkem lugemist saab Techcrunch-i kodulehelt.

 

Viited:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Apache_License
  2. http://www.apache.org/licenses/LICENSE-2.0
  3. https://source.android.com/source/licenses.html
  4. https://jaxenter.com/openlogic-discover-developers-prefer-gpl-enterprises-prefer-apache-103303.html
  5. http://techcrunch.com/2011/05/17/developers-prefer-gpl-enterprises-prefer-apache/

Selleks korraks kõik kaunis rahvas.

Head nädalavahetust kõigile!

Adiós Amigos 🙂

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s