Asotsiaalne tarkvara ehk sotsiaalmeedia pahupool

Kirjelda ajaveebis kolme õpetlikku juhtumit manipulatsioonide ja pettuste vallast.

Tere! 🙂

Aeg on taaskord jõudnud sinna maani, et midagi kirjutada. Seekord osutub teemaks manipulatsioonide ja pettuste valdkond. See on üsna huvitav ja lai teema, millest kirjutada. Me teame, et viimastel aastatel on tehnoloogia valdkonnas tekkinud uusi viise, kuidas tegutseda skeemidega. Samuti ei jätaks siin kohal mainimata BitCoini tulekut, mis suurel määral peitis endas tumedamat veebi poolt. Nimelt FBI olevat leidnud massilist salarelvade, narktootikumide, inimeste identideedi ja taoliste skeemide e-kanali. Ehk see on ainult üks osa, millest räägitakse, samas on teisi viise, kuidas inimestega manipuleeritakse, kasutatakse heatahtlikust ja naiivsust tõsimeeli ära. Järgmisena lahkan mõningaid teemasid, mis on Eestis saanud suuremat sorti meedia kaja.

Esiteks, kõik teavad kindlasti, mis on kiri “419″? Jah, tegemist on Nigeeriast tulnud e-kirjadega, mis tulevad läbi erinevate reklaami ja sotsiaalmeedia kanalite kaudu otse elektroonilisse postkasti. Sellest oleme  kuulnud, et palutakse raha ülekanda, et aidata Doctor Alban kuskilt kaugel maal ja lubab maksta kõik topelt tagasi, mis teeb lausa isikust miljonäri. Mida muidugi ohver ei mõtle, miks keegi peaks üldse mulle raha andma? Miks peaksin mina kellegile raha andma? Siin kehtib nagu eelnevalt mainitud inimese naiivsus. 

Teiseks, Eesti  meedia on kajastanud Nigeeria skeemist uuemat sorti lähenemise, kus on piltlikult öeldes tegemist ametliku firmaga, kes sind n.ö võtab tööle korraliku juriidilise lepinguga, palganumber on lisatud juurde, pitsatid ja kirjaoskus on samuti tasemel. Hiljem saab ohver kätte summa, mille peab ta välja võtma ja teisele pangakontole edasi saatma  Nii lihtsal viisil tehakse inimesest tankist ja isik osaleb rahvusvahelises rahapesu skeemis. Summad täiesti varieeruvad, mida ülekantakse, vahest ulatuvad summad €1000.00 või teinekord ulatuvad nad €10.000 suuruste summadeni välja.

Kolmandaks,  kajastas kohalik meedia, kuidas igasugune äri tegemine Nigeeria ja teistes Aafrika riikides on täiesti välistatud. Inimesed, kes tahavad oma raha investeerida, siis parem valige üks parem koht sellejaoks. Kõik ilusad kirjad, suurtest rahanumbritest on vaid kalamehe ja konksu ühine mäng, kus kalamees ootab kui kala näkkab. Paljud kohalikud eestlasest ärimehed, lausa pankurid nagu Indrek Salusenko, kes on 1993.a sattunud ohvriks laenataes $2000000, et osta välja võlanõude Nigeeria riigi vastu. Hiljem kartis Indrek.S naaseda tagasi kodumaale, sest teadagi, mis teda ootab kui petetakse selline hiigel raha välja.

Järgmisena räägiks meie kohalikust SMSLaenu ärist, mis on samuti saanud suurt meedia tähelepanu. Nimelt paljastas politsei kuritegeliku grupeeringu, mis värbas ligi sada vanurit, eluheidikut, kodutut ja teovõimetuks kuulutatud isikut, kelle kaudu peteti kiirlaenukontoritelt välja ligi €200 000.

Skeem on tõenäoliselt üsna kerge, kus kasutatakse ära vanureid, kodutuid ja inimesi, kelle palk ulatub alla või natukene üle miinimumpalga. Päevasel ajal sõidetakse tänaval ligi ja tullakse rääkima sellise jutuga, et kas “raha” on soovi teenida? Vastus tuleb, aga mida ma pean sellejaoks tegema? Nimelt küsitakse ohvilt ID-kaardi, pangakonto ja laenude staatuse kohta. Kui vajalik info on ammendav kelmide jaoks ja ohveri käest on vajalikud andmed kätte saadud, siis tasustatakse isikile koheselt ca €200 ulatuses summa.

Kuidas siiski jõudis asi raha kelmide kätte? Kui SMSLaenu kontor on kinnitanud, et laenu saab ja pöörduda tuleb postkontorisse. Edasi kasutatakse ohver ära, et kinnitada oma isikuandmed kohalikus postkontoris ja laekunud raha pangaautomaadi kaudu välja võtta, mis on ülekantud isiku kontole. Isikule ei räägita mitte midagi, kust on pärit raha.

Kelmidel ei teki probleeme isegi siis kui isikul on probleeme pangakontoga ehk see on arestitud või mõni laen on peal. Palutakse lahkelt abi ohvrile maksta kõik võlad ära, et SMSLaenu kontorid võimaldaksid anda isikutele laenu. Seega kui isik on juba puhtas nimekirjas, siis on kelmid võtavad enamasti kõikidest SMSLaenu kontoritest nii palju kui võimalik laenu. See tegi kuskil iga ohvri pealt kokku ca €2000 – €6000.

Hiljem kui ohvrid hakkasid minema politseisse ja kaebama, et nende arvele on võetud hiigel laenud ning nemad pole sellega kursis. Edasi sekkus kohalik konstaabel, kes operatiivselt hakkas tegelema probleemi lahendamisega.

Kokkuvõttes said mitu osapoolt kõvasti kannatada ehk smslaenu kontor ja ohvid, keda kasutati skeemis ära. SMSLaenu kontorid ei näe enam seda raha mitte kunagi, sest nende n.ö kliendid on igasugusest varast tühjaks tehtud ja neil pole võimalik kogu raha tagasi maksta koos intressidega. Ohvrite elu on aga tänu sellele veel hullemaks pea peale keeratud ehk neilt on ära võetud viimanegi võimalus kuidagi ära elada selles elus.

Viimaseks on püramiidskeemid, mida inimesed teavad ja paljuski on räägitud meedia kanalite kaudu. Ometi on inimesi, kes jäävad uskuma inimeste lubadusi rikkaks saamiseks ja soodustuste saamise osas toodete kohta, mis on täiesti kasutud.

Klassikaline püramiidskeem moodustub täpselt nagu püramiid. Esimene inimene liitub ja maksab ühekordse tasu. Seejärel leiab ta teisi “kliente”, kes läbi tema programmiga liituvad ja omakorda teevad oma ühekordse sissemakse. Nende sissemaksete pealt teenib esimene liituja oma vahendustasu.

Nüüd leiavad need kliendid omakorda enda alla inimesi, kes samuti liituvad ja teevad oma esimese makse. Seekord teenib nii esimene liituja kui ka see inimene, kes uue “kliendi” programmi tõi. Ja protsess jätkub samamoodi edasi.

Erinevad skeemid pakuvad erinevate tasemeteni vahendustasusid. Mõnel juhul makstakse ainult enda kutsutud sõprade liitumise pealt raha ja mõnel juhul võidakse isegi 10 taset allpool liitunute eest mingi summa teenida.

Tavaliselt selliste skeemide puhul “äril” muud sissetulekud peale liitumistasu puuduvad ehk muud äritegevust (investeerimine, toodete või teenuste müük vmt) ei tehta.

Kokkuvõttes kehtib kõige kergem reegel elus, mida tasuks jälgida:

“Ära usalda mitte kedagi kui tegemist on rahaga.”

Olge ettevaatlikud ja kena nädalavahetust!

Headaega.

VIITED:

https://www.fbi.gov/scams-safety/fraud

http://uudised.err.ee/v/majandus/a2a9faa9-01ab-43bb-80b0-c4805636b3d9

http://etv.err.ee/v/91982f66-f073-45c5-a17d-d366f0b3f16c

http://rahafoorum.ee/puramiidskeemid/

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s